ארכיון בית העדות הוקם ע"י עמותת "ותיקי בני-עקיבא"
כדי לזכור, להנציח ולהנחיל לדורות הבאים את מורשת הציונות הדתית וזיכרון השואה.

בשנת 1986 החלו חברי ומייסדי מושב ניר גלים, רובם יוצאי הונגריה ומרכז אירופה, במסירת עדויות אישיות על הקורות אותם בתקופת השואה. 46 עדויות של ניצולי השואה נשמעו ותועדו (חלקן לראשונה), וכעבור זמן קצר הודפסו בספר "עדי חיים", בעזרתם של פרופ' משה דיוויס וארכיון "יד ושם".
תהליך התיעוד בניר גלים היווה פריצת דרך, ושבר שתיקה בת עשרות שנים; לאחר שעלו ארצה, הקימו משפחות, עיטרו את מפת ארץ ישראל בישובים חדשים והשתלבו בכל תחומי העשייה בחברה הישראלית, חשו ותיקי בני עקיבא את הצורך, ומצאו את הכוחות, לתעד את פעילותם יוצאת הדופן בימי השואה, לפניה ולאחריה.
החומרים שנאספו ב"ארכיון בית העדות" כוללים עדויות אישיות, תצלומים, מסמכים מקוריים, חפצי ערך אישיים וגם יצירות אומנות. גולת הכותרת היא המאגר השמי של ותיקי התנועה: "תיק לכל ותיק". חומרים אלה שופכים אור על חייה העשירים והתוססים של התנועה, על פעילותה ועל גבורתה בתקופה סוערת וזוהרת גם יחד.
ארכיון בית העדות מהווה מרכז תיעוד מקיף ובלעדי לפעילותן של תנועות הנוער הציוניות-דתיות באירופה, בין השנים 1949-1919. אנו מזמינים את הציבור לעיין במפת הפעילות של תנועות הנוער ובקטלוג המקוון, להתרשם מהאוצרות הגנוזים בו, להכיר וללמוד על פועלה של תנועה מיוחדת בתקופה מיוחדת בהיסטוריה של העם היהודי.


לפרטים נוספים ולתיאום ביקור בארכיון יש לפנות בטל: 08-8532332 (שלוחה 5), או בדוא"ל: archive@beit-haedut.org.il
חברי בני עקיבא סלובקיה, 1935
סידור תפילה עם הקדשה שנתן הרב אונגר מניטרה לאיש בנ"ע ופעיל ההצלה מאיר אייזלר
זוג פמוטי אבן שהוכנו בקפריסין כמתנת חתונה לרחל ושמואל ויזן שנישאו במחנה
דגל קבוצת "תחיית שרידים" (הכשרה ברומניה) שנמסר על ידי שרה פולק שלזינגר