ילדות
יעקב אונגר נולד ב-19 בינואר 1925 בכפר פאלסד (FÜLESD) שבמזרח הונגריה, כצעיר הבנים למשפחה בת שישה ילדים. הוא למד בישיבה במישקולץ (MISKOLC), ולאחר מכן למד את מלאכת הדפוס במטסאלקה (MÁTÉSZALKA) ועבד כמנהל בית דפוס בבאקאשצ'אבה (BÉKÉSCSABA).

שואה ותקומה
בראשית שנת 1944 גויס יעקב לפלוגות העבודה של צבא הונגריה, והועסק בעבודות כפייה קשות. עם תום המלחמה גילה שמכל משפחתו נותרו לו רק אחות אחת, ועוד אח שעלה בשלב מוקדם יותר לארץ. בנסיבות אלה, וכדרכם של צעירים רבים אז, הצטרף יעקב לתנועת הנוער בני עקיבא. עד מהרה התבלט יעקב בפעילותו הנמרצת ובכושר הארגון שלו, והתקדם בסולם התפקידים בתנועה. הוא היה לאיש השטח של בני עקיבא בהונגריה, יזם וניהל בפועל את מושבות הקיץ הידועות באגם בלטון (BALATON), את מושבות החורף ואת הסמינרים בכל רחבי המדינה. במהלכם הצליח יעקב להחדיר רוח של התלהבות ותקווה מחודשת בילדים ובצעירים שנותרו רובם ללא משפחה ובית חם.

הגשמה
יעקב זכה להגשים בגופו את הערכים שעליהם חינך את הצעירים בהונגריה. בשנת 1946 הוא הצטרף לגרעין הכשרה בצרד (CERED) שבהונגריה, איתו עלה ארצה שנתיים מאוחר יותר. הגרעין עבר גלגולים שונים והגיע לצומת הכרעה; יעקב היה מאלה שדחפו להקמת נקודת התיישבות חדשה ועצמאית. העקשנות הוכיחה את עצמה, ובחורף 1949 חברו יחד חברי "צרד", חברי "גאולה" וקבוצת חיילים משוחררים, והקימו מושב שיתופי על יד הים, בסמוך לגוש הקיבוצים הדתיים יבנה ובני דרום. המושב נוסד תחת השם "ניר וגל", אך שינה את שמו במהרה ל"ניר גלים".

הנצחה ותיעוד
בשנת 1950 נשא יעקב לאשה את אסתר (מגדי) לבית פריד ונולדו להם ארבעה ילדים. יעקב השקיע את מרצו בבניית ענפי המשק, ושימש במגוון רחב של תפקידים. במשך כל השנים הוא אסף חומרים תיעודיים רבים שמתארים את התקופה המיוחדת והססגונית בבני עקיבא בהונגריה לאחר המלחמה. החומרים נשמרו וטופלו ע"י יעקב, תחילה בביתו, אח"כ במרתף במושב, ולבסוף עברו למשכן הקבע שלהם בראשית שנות ה-90, והיוו את התשתית לארכיון בית העדות. יעקב, שעמד מתחילה על ערכה וחשיבותה של ההנצחה, זכה להקים ולנהל את ארכיון בית העדות בשנותיו הראשונות, ובכך הוריש לדורות הבאים אחריו את מפעל חייו כצוואה רוחנית.

יעקב הלך לעולמו בשבת, י"א בכסלו תשס"ד, 6 בדצמבר 2003. יהי זכרו ברוך.

 
יעקב אונגר ז"ל - מייסד הארכיון