מפעל ההכשרות של בני עקיבא בהונגריה החל ככל הנראה בראשית שנות ה-30 של המאה ה-20. ההכשרות היו המקפצה החוקית של בני הנוער לעלייה ארצה, שכן רק מי שעבר הכשרה יכול היה לקבל "סרטיפיקט" דרך התנועה. ההכשרה הראשונה הידועה לנו הוקמה בשנת 1932 בנירקאראס (Nyirkarász) כהכשרה חקלאית, ככל הנראה עוד בחסות "צעירי המזרחי". אחריה קמו הכשרות נוספות בשונקאד (Sonkád), דברצן (Debrecen), שופרון (Sopron), בודפשט רחוב דוהאני (Dohány ut) ועוד. אך השתיים הגדולות היו במישקולץ וברקושפלוטה לפני המלחמה, ובזמן המלחמה הן רוכזו בעיקר סביב בודפשט.

ההכשרות:
ההכשרה במישקולץ Miskolc 1933
את ההכשרה הקים פעיל המזרחי משה קראוס, ב-15 בנובמבר 1933. היתה זו הכשרה עירונית-מקצועית שחבריה עבדו במסגרוּת, זגגות ומקצועות נוספים, ניהלו קופה משותפת, ובערבים שמעו שיעורים בתנ"ך, גמרא, ציונות, היסטוריה ו"אידיאולוגיה". מתוך הכשרה זו יצאו חברים לייסד סניפים רבים ברחבי הונגריה. מאוחר יותר קמו במישקולץ הכשרות נוספות.

חזרה לרשימה

ההכשרה ברקושפלוטה Rákospalota
הכשרה מקצועית נוספת. זמן תחילתה אינו ברור, אך היא נסגרה ונפתחה מספר פעמים. בפעם האחרונה היה זה בספטמבר 1939, עם 18 חלוצים ו-4 חלוצות. ימי המלחמה העמידו את ההכשרה תחת פיקוח של הממשלה ההונגרית, חבריה הואשמו בפעילות קומוניסטית, ובהתקרב חג הפסח של שנת ת"ש נאסר עליהם לעבוד או לחזור הביתה. הם נשארו כלואים ברקושפלוטה בחג ועברו חקירות משפילות במשטרה המקומית. לאחר הפסח הם עזבו את המקום וניסו להקים הכשרות חקלאיות במקומות אחרים, אך גם אלה פוזרו בפקודת השלטונות. החלוצים נשלחו לפלוגות העבודה והחלוצות הוכרחו לשוב הביתה (לפעמים בליווי משטרתי!). למרות הפיקוח הצמוד הצליחה ההכשרה לקלוט פליטים ולהעביר מסמכים חשובים בדרכים שונות ומשונות, כפי שמעידים חבריה.


חזרה לרשימה

הכשרת מיקפ"ה (M.I.K.E.F.E.)
בקיץ 1942 הקימה תנועת בנ"ע שתי הכשרות חלוציות בבודפשט. האחת בעלת אופי עירוני-מקצועי ברחוב Király U., והשניה בעלת אופי חקלאי, בפרברי העיר. זו האחרונה ישבה על אדמות של איגוד בעלי מלאכה יהודים-הונגרים (ראשי תיבות מיקפ"ה), חבריה עסקו בעבודת אדמה פיזיות וקיימו חיי שיתוף מלאים בכל הרכוש והמזון שהיה ברשותם. לאחר פלישת הנאצים להונגריה הורים רבים דרשו להחזיר את ילדיהם מההכשרה. עמדת התנועה, שהוכיחה את עצמה למפרע, היתה להשאיר את הילדים בבודפשט ולשמור עליהם במסגרת התנועה.


חזרה לרשימה

ההכשרה בבודפשט רחוב קיראי Budapest, Király U.
לעיני זר היה קשה להבחין שבמקום פועלת הכשרה חלוצית; החלוצים יצאו מדי בוקר איש איש לעבודתו, והתאספו רק בערב. הם קיימו מסגרת של שותפות מלאה וקפדנית ברכוש, בביגוד ובאוכל שהיה ברשותם. ההכשרה התקיימה מכח עצמה, ללא עזרה חיצונית, והחלוצים ראו בחיי השיתוף (קומונה) תרגולת לחיי קיבוץ בארץ ישראל. השאיפה להגשמה חלוצית בארץ ישראל מילאה את כל סדר יומם ומחשבותיהם, ובאה לידי ביטוי בפעילות ערב שכללה מפגשים, הרצאות, שירים, ושיחות אל תוך הלילה.
חברי ההכשרות במיקפ"ה וברחוב קיראי היו פעילים מאד בסניף בני עקיבא ברחוב לאודון 3 (Laudon ut) בבודפשט, ויצרו את השלד המרכזי של התנועה בבודפשט בזמן המלחמה ולאחריה.


חזרה לרשימה